تماس با ما
افزودن به علاقمندیها
RSS

 

   ایسنتاگرام instagram   lenzor لنزور:سرویس اشتراک عکس

Register

ورود کاربران

عضویت در سایت، نیاز به فعالسازی ندارد، و در مدّت چند ثانیه میتوانید عضو شوید. پست الكترونيك و ساير اطلاعات شخصي افراد محرمانه تلقي شده و در اختيار هيچ كسي قرار نخواهد گرفت. اخبار مهم از تازه های سایت به اعضای سایت ارسال گردد.تمثیل ها، داستانها، و سخنان ظریف و آموزنده استاد یحیایی چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
شنبه ، 7 آذر 1388 ، 14:57

تمثیل ها، داستانها، و سخنان ظریف و آموزنده استاد محمّدرضا یحیایی :

.

  انسان در سختی ها و تحت فشار بیشتر پیشرفت می کند و در آسایش و خوشی به سوی فساد کردن می رود. اگر دشمن به ما بیشتر فشار بیاورد، انسان قوی تر می شود. ( قانون دوم نیوتن می گوید: هر عملی را عکس العملی است، مساوی و در خلاف جهت آن ). بطور مثال: در سریال افسانه جومانگ، شاهزاده جومانگ وقتی در قصر در آسایش بود ضعیف بود و برادرانش به او زور می گفتند، اما وقتی از قصر اخراج شد و تحت فشار و    سختی ها قرار گرفت به آگاهی، قدرت، اراده و اعتماد به نفس دست یافت و خودش فهمید که با تمرینات سخت می تواند خود را در برابر خطرات و دشمنانش ایمن کند؛ و با یک قدمی که برداشت، با افراد و اساتید خوبی( مثل: رئیس زندان مخفی قصر، ژنرال هموسو و ...) آشنا شد و فقط باید او حرکتی می کرد. یاران امام زمان (عج) هم باید مثل پولاد آبدیده تحت فشارها و ضربات جسمی، ذهنی، و روحی قرار گیرند تا قوی بشوند ( همانطور که در روایات و احادیث آمده است، یاران ایشان از کوه قویتر و استوارترند ). غرض از سخن (تمثیل) : بهترین استاد کسی است که شاگردش را در کوره آزمایش و تجربه می اندازد تا سرخ شود و سپس آنرا با پتک می کوبد . استاد     می داند به کجا بزند تا فولاد سخت و نشکن در برابر فشارها باشد؛ و شاگرد اگر تحمل کرد در آخر فولاد آبدیده  می شود؛ و بهترین شاگرد آنست که تا آخر تحمل کند. مثل معروف می گوید: «چوب استاد گله، هر کس نخورده خله ».

.

 

٭حداقل کتابهایی که باید یک مسلمان ( به جز قرآن کریم ) در کتابخانه شخصی منزل خود داشته باشد :

1- اصول کافی، محمّد بن یعقوب کُلینی؛ ( مجموعه سخنان پیامبر (ص) و اهل بیت (ع) او ).

2- اسرار آل محمّد (ص)، ترجمۀ کتاب سلیم بن قیس هلالی، اولین کتاب حدیثی و تاریخی از قرن اول اسلام.

3- نهج البلاغة، خطبه ها،  نامه ها و حکمتهای حضرت امام علی (ع).

4- نهج الفصاحة، مجموعه کلمات قصار حضرت رسول اکرم (ص).

5- نهج الشهادة، شامل: خطبه ها، کلمات، نامه ها، دعاها، نیایشها و کلمات قصار « امام حسین (ع) »؛ ( یا کتاب « سخنان امام حسین » ).

6- صحیفۀ سجادیه، امام سجاد (ع).     

7- مفاتیح الجنان، شیخ عباس قمی.    

8- زندگینامه پیامبران الهی از حضرت آدم (ص) تا رسول اکرم (ص)، ( از آدم تا خاتم ) ( قصص قرآن ).

9- زندگینامۀ چهارده معصوم (ع) (منتهی الامال)، شیخ عباس قمی.

10- روزگار رهایی، نوشته : کامل سلیمان. ( همه چیز دربارۀ حضرت مهدی (عج) و ظهور ایشان ).

اینها کتب مرجع به حساب می آیند و کتابهای مفید دیگری که به شناخت خداوند، فرستادگانش، و خودشناسی کمک می کند، بیشتر از اینهاست .

.

 

داستانی درباره کسانی که در راه خدا قدم بر می دارند، ولی احساس می کنند که پیشرفت نمی کنند:

روزی یک ماهی نزد پدر بزرگ خود رفت و پرسید : زندگی چیست؟ حیات کجاست؟ پدر بزرگ پاسخ داد: حیات همینجا (درون آب دریا) هست که تو قرار داری. ولی آن ماهی نمی پذیرفت و هر روز نزد پدرپزرگ می رفت و او را با سؤالات خود کلافه می کرد. پدر بزرگ که دید اینگونه است، تصمیم گرفت به ماهی که قدر این زندگی را     نمی داند درسی بدهد. به او گفت : من مفهوم زندگی را به تو می فهمانم، اما این یک راز است، و نباید به کسی بگویی . برو لب ساحل بایست و منتظر باش. ماهی کوچولو همانطور که لب ساحل بود، موج قوی و بلندی می آید و او را به ساحل پرتاب می کند، طوری که کلی آسیب می بیند. سپس، در همان هنگام که تقلا می کرد و به قولی جانش به لبش رسیده بود، بنا به اقبال خوش او، موج دیگری آمد و او را به درون دریا برد. وقتی به خانه خود بازگشت، فهمید که حیات، همان چیزی ( آبی) بود که درون آن غوطه ور بود و قدر آنرا نمی دانست. او خیلی  خوش شانس بود که توانست بازگردد؛ زیرا امکان داشت این بی تجربگی و لجاجت و گوش نکردن به سخنان یک پیر با تجربه، موجب نابودی او شود. او نمی بایست هر چیزی را تجربه می کرد، زیرا احتمال نابودیش وجود داشت. این داستان درباره عزیزانی که می خواهند در راه خدا و پیامبران و امامان (ع) قدم بر دارند ولی قدر خود را نمی دانند و به سخنان پروردگار و اساتید معنوی و جسمانی خود گوش فرا نمی دهند، نیز صادق است.

.

«سعی کنید مستقیماً به کسی، امر و نهی نکنید؛ زیرا خودتان دچار همان مشکل خواهید شد (وقتی می خواهید به کسی راه رفتن بیاموزید، راه رفتن خودتان را هم از یاد خواهید برد ). حتی امامان معصوم (ع) نیز، مستقیماً و از زبان خود حرفی را نمی زدند، بلکه بطور مثال می فرمودند : خداوند اینگونه می فرماید و دستور می دهد، یا خداوند اینگونه دوست دارد و می پسندد و راضی است، و ...».

.


« هیچ رِخنه ای در دنیا بالاتراز مرگ عالِمی ( دانشمندی ) نیست . و شیاطین، بابت مرگ یک دانشمند، پژوهشگر و اندیشمند، به شادی و پایکوبی می پردازند ».

.

« برای انسانهای بزرگ، هیچ بن بستی وجود ندارد. چرا که آنان بر این باورند که : یا راهی خواهیم یافت، یا راهی خواهیم ساخت! »

.


« همیشه به تمام افراد احترام بگذارید و به کسی یا مکتبی توهین نکنید ( حتی دشمنان )، مخصوصاً به اساتید، محققین، نویسندگان و دانشمندان احترام زیادی بگذارید و متواضع و فروتن باشید ».

.


برخی از عزیزان، می پرسند که : هنگامی که فقیری از ما طلب کمک می کند، نمی دانیم چه بکنیم، اگر کمک نکنیم عذاب وجدان می گیریم، چقدر کمک کنیم، از کجا بفهمیم که او راست می گوید و واقعا محتاج است. همانند این سؤال از امام صادق (ع) شد، و ایشان اینطور جواب دادند: « به آن درخواست کننده ( فقیر ) کمترین پول رایج زمانه خودتان را بدهید » یعنی با این پول نه او ثروتمند می شود و نه ما فقیر، مثلا همیشه 50 یا 100 تومان با خود داشته باشید که اگر فقیری درخواست کرد به او بدهید. همچنین اگر به فقیری هم بر نخوردید، صندوق صدقاتی در منزل داشته باشید که هر روز صبح قبل از خروج از منزل، حداقل پولی را که می توانید ( مثلا 25 تومان ) درون آن بیاندازید تا از بلاهایی که خود در آن نقشی ندارید ( فروریختن اجسام یا ساختمان، تصادف ناخواسته، و ... ) جلوگیری شود یا اتفاقی که برایتان مقدر است تخفیف یابد. اگر به این کار عادت کنید همواره از بیماریها و بلاهای سخت در امان خواهید بود.

 

.

« یکی از علل اصلی ارتکاب گناهان کبیره، مصرف انواع مواد مخدر و مشروبات الکلی است ».

.


داستان استاد اویاما با پیرمردی که صاحب نیروی چی(حیات) بود:
استاد اویاما « مؤسس سبک کیوکوشین در کاراته » سه سال ( با پای برهنه و لباس کاراته ) به کوهستان می رود، در زمستان با همان لباس با دست هیزم می شکاند، تمرکزهای شدید و تمرینات تنفسی انجام داد، تا اینکه به درجه ای از قدرت میرسد که میتواند شاخ گاو را با دست بشکند ( شاخ گاو را با اره هم نمی توان براحتی برید )، با دستش سنگ می شکاند. بعد مدتی که شاگردهایی پرورش میدهد به چین میرود. با پیرمردی روبرو می شود، پیرمرد به او پیشنهاد مبارزه می دهد و   می گوید: در کوهستان مبارزه کنیم که هیچ کس ما را نبیند. در کوهستان پیرمرد به استاد اویاما می گوید که با تمام وجود و قدرتت به من ضربه بزن. هنگامیکه اویاما می خواهد با تمام وجودش ضربه بزند پاهایش از زمین جدا نمی شود، عرق سردی می ریزد. پیرمرد می گوید: اگر واقعاً به تو اجازه می دادم که به من ضربه                 بزنی، استخوانهایم خرد می شد. پیرمرد در ادامه می گوید: تو نیروی درون را فراموش کرده ای. به این نیرویی که من بکار گرفتم نیروی چی ( حیات ) می گویند. استاد اویاما در این هنگام می گوید: اگر من زودتر با این پیر طریقت هنرهای رزمی آشنا می شدم، شاگردش می شدم، و اینهمه راه را به اشتباه نمی رفتم . چقدر این راه ( فراگیری نیروی درون « چی » ) خوشایند تر بود .

 

 

انواع سن و سال  :1- سن نورانی.    2- سن ذرّ ( یا سن آموزشی: در عالم ذرّ 2000 سال آموزش دیده ایم ).    3- سن رحم (9 ماه در عالم رحِم ).    4- سن حیوانی ( از زمان تولد تا مرگ ).   5- سن عرفانی ( از زمان بیداری، آگاهی، شعور، معرفت، و فهمیدن توسط یک استاد و معلم. بسیاری از انسانها در سن 70 سالگی چون استادی نداشتند تا زمان مرگ، هنوز به دنیا نیامده اند!.  پیامبران (ص) در سن 7 سالگی به دنیا آمده اند « تولد عرفانی » و در 40 سالگی به بلوغ و کمال رسیده اند، ابن سینا در 7 سالگی نابغه بود و در 40 سالگی به کمال نبوغ رسید ).    6- سن روحانی.

.

سخنی با جوانان درباره قانون کارما و عکس العمل کارها در این دنیا :

    جوانهایی که بی حرمتی می کنند بد دهن هستند و فحش میدهند، غیبت و تهمت و مسخره کردن و اذیت کردن و... انجام می دهند، انرژی های منفی شان ذخیره میشود، خدا به چشم و گوش و دلشان مهر میزند و دلشان سیاه میشود. این جوانهایی که حرف گوش نمی دهند و قصی القلب هستند و اگر حرف خدا ( یا احادیث ) بر آنها گفته شود مسخره میکند یا فحش می دهند اینها مهر خورده اند.

   ای جوانها !، اگر مردم آزاری، شهوترانی، تجاوز به حقوق دختران مردم، و... انجام دهید و چشم دریده و بی شرم و حیا باشید، انتظاری نداشته باشید که همسر خوب و مناسبی نصیبتان شود! خدا خوب در و تخته را بهم       می چسباند؛ و این با عدالت خدا مخالف است که چنین جوانی همسر خوبی نصیبش شود. هر عملی را عکس العملی است. هرکس گندم بکارد گندم درو میکند، جو بکارد جو درو میکند.

 .

.

گناهانی که هیچ گاه بخشیده نخواهند شد:  1- ریختن خون ناحق.  2- خوردن مال یتیم.   3- شرک به خدا.

.

 

علم بسیار خوب است، اما باید دست اهلش باشد. افرادی که نادانند، اگر علمی را کسب کنند دانا می شوند به شرطی که ظرفیت و تحمل آنرا داشته باشند. اما برخی افراد نادان، علم را کسب می کنند ولی بدلیل اینکه کم ظرفیت هستند ( و استاد راهنمای الهی نیز ندارند ) به جای دانایی گمراه تر می شوند.


.

همواره یاد سه چیز را در در خاطر داشته باشید:

1- اینکه ما مخلوق هستیم و خالقمان خداست ( خدا مسلط و غالب است، تمام امور در دست خداست ).

2- یاد مرگ ( تا ابد جسم ما زنده نخواهد بود و بطور حتم روزی خواهیم مرد، چه آدم خوب چه بد ).

3- معاد ( روز قیامت خواهد رسید که تک تک افراد باید در محضر و پیش روی خدا حاضر شوند و جواب پس بدهند ).

.

 

یک انسان برای زنده ماندن نیاز به تغذیه دارد:

1- تغذیه جسمانی : از قبیل کار، خانه، خودرو، پول، غذا، لباس، و ... .

2- تغذیه ذهنی : توسط مطالعه کردن، از قبیل : قرآن، احادیث، ادعیه، کتاب، و ... .

3- تغذیه روحانی : آرامش در نماز و عبادت از قبیل نماز شب، سجده طولانی، عبادات و ... .

.


ورزشهای رزمی برای سلامتی و آمادگی جسمی، ذهنی و روحی است، و اراده را نیز قوی می کند. انجام تمرینات و فعالیتهای سخت رزمی یک نوع ریاضت است. تمامی ائمه اطهار (ع) ورزشکار و رزمی کار بودند و در رشته های تیراندازی، شنا، و سوارکاری نیز مهارت بالایی داشتند.

.

 

نفس: درون انسان را می گویند، اگر قلب درونی را نگاه کنید همیشه دو چیز حاکم است:

1- نور، حقیقت، ملکوتی، الهی، قدسی، آگاهی، و ... 2- تاریکی، سراب، مِلکی، شیطانی، جهل، ناپاکی و ... .

نفس: قلب درونی پیام می دهد، چیزی به ما می گوید، نفس مثل اسب سرکش است که با مهار آن انسان    می شویم.

سه نوع نفس: 1- نفس امّاره: حیوانی، شیطانی.             2- نفس لوّامه: آدمی.

                    3- نفس مطمئنه: انسان، بالاترین درجه، کار خوب، نفس قدوسی.

.

 

همیشه باید در طول روز به دو شکل با خود فکر کنیم :

1- آخرین شب عمر مان می باشد : خود را برای حساب و کتاب و محاسبه اعمال آماده نماییم .

2- یک عمر ( طولانی ) زنده ایم : جلوگیری از یأس و ناامیدی و کارها را سرسری و بی خیال انجام ندهیم؛ نگوییم آقا وِل کن شب آخره.

 


فرمول اصلی برای شناسایی و تشخیص کامل بودن و درست بودن هر چیز و هر کس، اینست که از       سرچشمه اش « کلام خدا ( قرآن )، و کلام ائمه اطهار (ع) ( احادیث ) » استفاده نماییم.

 

 

خداوند از انسان دو چیز را می خواهد: 1- اقرار به گناه ( توبه ) تا اینکه گناهانمان را ببخشد.  2- حمد و سپاس نعمات و تسبیح او ( شکر گذاری ) تا اینکه نعمتهایمان را زیاد کند .

.

 

«« اکنون که زندگی دوباره نداریم، بیاییم از تجربه دیگران استفاده نماییم »».

.

 

انواع حق وحقوق:  1- حقوق خدا : عبادت، بندگی و طاعت، نماز، روزه، حج، زکات، خمس و ... .

                        2- حقوق دیگران : حق الناس، اخلاق خوب، و ... .

               3- حقوق خودت : به خودت هیچ وقت دروغ نگویی، همیشه اعمالت را حساب و کتاب کنی، و ... .

.

 

« طولانی ترین مسافتها ( راه سیر بسوی خدا )، با قدم اول ( پاکیزگی تن و روان ) آغاز می شود ».

.

 

برتری حق معلم ( استاد روحانی و الهی ) بر پدر:

    آورده اند که اسکندر به معلم خویش احترام بسیاری می گذاشت. از او پرسیدند: چرا معلم خود را بیش از پدر، تعظیم و احترام می کنی؟ گفت: به سبب آنکه پدرم مرا از عالم ملکوت به زمین آورده و استادم، مرا از زمین به آسمان برده است. ( منبع مطلب برتری معلم بر پدر: روزنامه نگاه به رویدادهای آموزش و پرورش ).

 

از سخنان و گفته های ظریف استاد محمّدرضا یحیایی:

«در خانه اگر کس است   یک حرف بس است»

[ منظور از خانه، دنیاست. کس یعنی انسان آگاه که اگر یک حرف بشنود به بصیرت و تکامل می رسد. مقصود اینست که بدنبال خداشناسی میروی و سعی و سختی و دقت را متحمل میشی و 20 سال تجربه کسب میکنی اما هنوز گیجی و ارضا نشدی، یکدفعه در جایی یا کتابی یک گفته یا حدیثی از پیامبران الهی (ص) یا ائمه اطهار (ع) یا بزرگان دیدی یک لحظه نوری میزنه و می فهمی که این شخص ( پیامبر یا امام ) میتواند سؤالاتت را جواب بدهد، میری جلو میبنی که اینها خیلی عمیق بودند، آنها می خواهند ما را عین خودشون بار بیارن. این بزرگواران می گویند لوله ی دلت را بیانداز به سمت ما. اگر اینها را بشناسی، به صفات خدا میرسی، اونوقت کردار و پندار و گفتارت نیک میشه و با صفات خدا یکی میشی، درونت باز میشه و همه چی را بهتر درک می کنی ].

.

 

مثالی درباره زندگی انسان دراین دنیا و رخنه غرور در انسان 

فرض کنید فردی داخل وسیله ی نقلیه خود با خانواده اش نیمه شب با سرعت زیاد درجاده پر پیچ و خمی در بین کوهستان و دره ها به سمت منزل خود حرکت می کند تا زودتر به منزل برسد. این فرد راننده ماهری بوده و اعتماد به نفس بالائی هم دارد و وسیله خود را کاملا چک کرده است. ناگهان یک لحظه سراسر وجود راننده را غرور        ( تکبر، منیت، خودبینی، خودبرتربینی ) فرا می گیرد و احساس می کند که نیازی به لامپ و روشنائی برای دیدن جاده در تاریکی مطلق ندارد، و چراغ جلوی ماشین خود را خاموش می کند. اما راننده در تاریکی مطلق هنگام رانندگی در پیچ و خم جاده فراموش می کند که همراه پیچ جاده باید بپیچد، و به همراه خانواده اش به ته دره   می افتد و باعث نابودی خود و اطرافیان خود می شود.    

توضیح از امیر نعمتی درباره تمثیل بالا: (این مثال به این معنی است که با مغرور شدن آدم یک لحظه نور هدایت الهی در وجود انسان خاموش می شود، انسان به ظلمت و تاریکی و جهل و بدی مطلق فرو می رود، و دیگر هیچ شانسی برای بازگشت بسوی خداوند ندارد، چون خداوند فرصت های کافی به او داده بوده است و خداوند تا مدت و زمان معینی به بنده اش مهلت رهائی میدهد، و خداوند با مغرور شدن فرد، نور خود را از او می گیرد و هیچ نگاهی به او نمی کند، چون نگاه خداوند مساوی رسیدن نور به آن فرد می باشد. و معمولا این افراد دیگران را نیز به همراه خود به ظلمت فرو می برند. انسانهای عاقل باید مراقب افراد نادان و جاهل باشند ).

 


برگرفته از سخنان استاد محمّدرضا یحیایی «بنیانگذار انستیتوی بین المللی برگزیدگان جامع ایران».
 

تذکر: سخنان استاد با قلم مدیر سایت ( امیر نعمتی ) می باشد و اگر نواقص ادبی و انشایی دارد از مدیر سایت است.

منبع :     www.mry14mn.com

 

آخرین بروز رسانی مطلب در پنجشنبه ، 22 دی 1390 ، 11:52
 

در این سایت تبلیغات پذیرفته نمی گردد

جدیدترین به روز شده ها

 

قسمت شاخه های 16گانه علوم، سایت در صفحه اصلی هرروز یا هر چند روز یکبار به روز میشود.

دانلود فیلمتورق کتابها 1397.06.23 

   مقالات شاگردان 1397.06.12

پاسخ پرسشها   1397.06.07

  عکس نوشته آموزنده 1397.06.03

 خبرگزاری کتاب- کتاب آیین رزم جامع 1397.04.19

 خبرگزاری کتاب (ایبنا) - کتاب درمان جامع بیماریهای کلیه، مثانه، پروستات 1397.03.29

سخنان حکمت آموز جامع  1397.03.26

عکسهای استاد 1396.12.14

  خبر خبرگزاری قرآن: کتاب آنچه از امام موسی صدر آموختم 1396.11.16

خبر خبرگزاری کتاب درباره چاپ بصیرتهای نُه‌گانه 1396.10.05

فهرست جدید کتابهای نوشته شده از 18 تا 24. 1396.04.20

دو کتاب که پیش‌نیاز مطالعه تمام کتابها هستند، کدامند؟ ۱۳۹۴/۰۲/۲۰

«ئی‌چینگ»و اساتیدهنرهای‌رزمی (۱۳۹۳/۰۲/۱۰).

نشانی های ورودی سایت

www.mry14mn.com

www.mry14mn.net

www.mry14mn.ir

 

پیوندهای مرجع

  ماساز آقایان , قابل توجه بیماران ، درمانجویان، و ناتوانان حرکتی

وب‌سایت ماساژ جامع 

 

 شرکت  پرتو سیستم جامع

جدیدترین کتاب استاد

«بصیرت‌های نُه‌گانه: اسرار 9 کشف‌وشهود» و «آنچه از امام موسی صدر آموختم»، چاپ شد و

«ئی‌چینگ جامع» در مرحله مجوز.  بیشتر بدانید...

 

 ایسنتاگرام instagram  نشانی اینستاگرام استاد

  [email protected]_m.r.yahyaei

 

استیکر تلگرام - نهج الجامع - بخش دوم 1395.07.19 

استیکر تلگرام - نهج الجامع - بخش اول1395.07.19  

جدیدترین مقالات

 

مقاله خواص و دستور تهیه ماءالجُبن (آب پینر یا آب ماست)  (مقالات استاد). (1395/06/08).

توجه: خبر جدید موجودی کتابها

درحال‌حاضر یک‌عدد پوستر ماساژ درمانی، و ۱۲کتاب موجود است. برای خرید، به فروش کتاب مراجعه بفرمایید.

Home امکانات تمثیل ها، و سخنان ظریف و آموزنده

قانون کپی برداری: استفاده از مطالب این سایت، فقط با ذکر منبع (نام و نشانی سایت) مجاز است.

این سایت، علمی، کاملاً شخصی، مستقل، و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران بوده؛ و عاری از هرگونه «مطالب سیاسی، و یا غیر اخلاقی» می باشد. 

Copyright © 2020. استاد محمّدرضا یحیایی-علوم:روحی,ماوراءالطبيعه,متافيزيک,هنرهای رزمی,چی کنگ,يوگا,طب,عرفان,ذن,مدیتیشن,هیپنوتیزم- استاد محمد رضا یحیایی. Designed by yektaserver.net