فصد چیست چاپ
نوشته شده توسط Administrator   
جمعه ، 10 دی 1395 ، 14:04

 فصد چیست

 

فصد، تکنیک پیشرفته تری از حجامت است؛ برای افرادی که انقدر وضع عروقشان خراب است با حجامت جواب کاملی نمیگیرند.

 

 فصد به معنای شکافتن ورگ زدن است.

 درگذشته با وسیله ای به نام نیشتر انجام میشد واندازه وشکل ان برای هررگ متفاوت بود. (الان، استاد محمدرضا یحیایی، با سرنگ فصد و خونگیری میکنند).

 

 به هنگام ضرورت به خارج کردن خون (کثیف، و دارای رسوب ) از وریدها (سیاهرگ ها)برای مداوای برخی بیماریها فصد گفته میشود.

(خون داخل سیاهرگها، خونی بدون اکسیژن و فاقد مواد غذایی و غیرمفید است که برای بازسازی از اعضای بدن به سوی شش ها و قلب باز میگردد و سرعت حرکت خون در سیاهرگها بسیار کمتر از سرخرگهاست).

 

 معمولا فصد رگهای نواحی مختلف بدن همچون گردن ٬پیشانی٬وپشت زانو و......را برای التیام دردهای مختلف از جمله درد بواسیر٫ درد رحم٬ سو هاضمه٬ کمردرد، سیاتیک، واریس٬ خونریزی شدید بینی٬ غلظت خون، پرفشاری خون و درمان برخی نازایی ها بکارمیبرند.

 

 استاد یحیایی، می فرمایند: برای افراد سیگاری، افرادی که تنگ شدگی و گرفتگی عروق و رگهای بدن و قلب دارند، فصد خیلی مفید است.

 استاد یحیایی معتقدند، حتما برای اینکه فصد مفید باشد، باید قبل از آن رگ گیری، (ماساژ فشاری بسیار پرفشار روی رگها) صورت گیرد.

 متاسفانه الان، در بیشتر جاها، رگ گیری و فصد هر کدام جداگانه و بدون همدیگر انجام میشود. استاد یحیایی می فرمایند: انجام رگ گیری، بدون انجام فصد، پس از رگ گیری، بسیار خطرناک و خطر سکته قلبی و مغزی وجود دارد. یعنی نباید رسوبات و چربیهای عروق را بدون خارج کردن نهایی آن از رگ، از جای خود حرکت داد و با فشار جابجا کرد. حتی افرادی که مشوک به رسوبات عروق و پرخوری، چربی خون، سیگاری، و... نباید ماساژ پرفشار روی بدن بگیرند.

اطلاعات بیشتر در کتابهای حجامت جامع، دایرة المعارف کامل هفت طب اصلی دنیا (جلد 1و 2)، نوشته استاد یحیایی.