تماس با ما
افزودن به علاقمندیها
RSS

 

   ایسنتاگرام instagram   lenzor لنزور:سرویس اشتراک عکس

Register

ورود کاربران

عضویت در سایت، نیاز به فعالسازی ندارد، و در مدّت چند ثانیه میتوانید عضو شوید. پست الكترونيك و ساير اطلاعات شخصي افراد محرمانه تلقي شده و در اختيار هيچ كسي قرار نخواهد گرفت. اخبار مهم از تازه های سایت به اعضای سایت ارسال گردد.علوم ذن
«ای کیو سان» راهب بود یا کودک؟ چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
چهارشنبه ، 10 آذر 1395 ، 14:32

 ذن ، داستان ذن ، معرفی فیلم ، معرفی کارتون

«ای کیو سان» راهب بود یا کودک؟

 

ای کیو ، شاهزاده‌ای بود که بر اثر شرایط زمان به معبد سپرده شد اما با تلاش فراوان به یک استاد هنر و ذن تبدل شد ، جالب است بدانید عادت انگشت خیس روی کله مالیدن در حقیقت عادت کودکی کارگردان مجموعه کارتونی بوده است.

 

ای‌کیو، به استاد گفت: «من آمده‌ام تا راهب ذن بشوم. اولین درس من چیست؟» استاد پرسید «شام خورده‌ای؟» گفت «بله.» استاد گفت: «پس ظرفت را بشور.» این، یک حکایت معروف در ادبیات ژاپن است.

 

ای‌کیو (۱۳۹۴ تا ۱۴۸۱)، یکی از معروف‌ترین چهره‌ها در ذن است. او را مبتکر یکی از دو فرقه اصلی ذن می‌دانند. او کسی بود که ورود زن‌ها به معابد ذن را آزاد کرد و «جشن چای» ژاپنی هم به او منسوب است.

 

ای‌کیو در اصل پسر یک امپراتور بود که در دوره حکومت شوگون‌ها که حکومت را از دست امپراتورها خارج کردند، مادرش مجبور شد به همسری یک شوگون برود و برای همین او را به معبد فرستاد. این کودک ناخواسته، اما در معبد وضع خیلی خوبی داشت. او به زودی پیشرفت کرد. یک نقاش، شاعر، خوشنویس و استاد ذن شد. و در ژاپن امروز او را به عنوان یک شخصیت پرتلاش و نماد خستگی‌ناپذیری و تلاش دوباره و دوباره و دوباره می‌شناسند.

 

داستان زندگی ای‌کیو درمورد راهبی زیرک و باهوش است با نام اصلی Ikkyū-san که افسانه‌های پیرامون او، یکی از داستان‌های مورد علاقه مردم ژاپن است و تا به حال یک سریال و دو کارتون از آن تهیه شده. معروف‌ترین این کارتون‌ها، همانی است که خود ما هم دیده‌ایم. «ای‌کیو سان، راهب کوچک» محصول توئی و تهیه شده در فاصله سال‌های ۱۹۷۵ تا ۱۹۸۲٫ دلیل طولانی بودن زمان ساخت این مجموعه هم مشخص است.

 

در مجموعۀ انیمیشنی «ایکیو، مرد کوچک»، ایکیوسان پسر کوچکی است که در یک معبد کار و تحصیل می‌کند. او هر روز به همراه سایر پسرها در مدرسه به انجام کارهای سخت و مراقبه‌های مربوط به آئین‌شان می‌پردازد تا بتواند روزی استاد شود.

 

این مجموعه،  بر اساس زندگینامۀ تاریخی یک راهب بودایی به نام «ایکیو» Ikkyū که ماجراهای بازیگوشی خود را به عنوان یک کودک در طول اقامت خود در معبد Ankoku به رشتۀ تحریر درآورده، نگاشته شده است. او پسر باهوشی بود که همیشه از کشاورزان در مقابل تجار حریص و طمعکار دفاع می‌کرد.

 
داستان ذن: شاگرد نقاشی، جرأت اصلاح چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
دوشنبه ، 8 آذر 1395 ، 14:53

 علوم ذن: داستان ذن

فردی چندین سال شاگرد نقاش بزرگی بود و تمامی فنون و هنر نقاشی را آموخت.

استاد به او گفت که دیگر شما استاد شده ای و من چیزی ندارم ک به تو بیاموزم و آن شاگرد نیز فکری به سرش رسید و سه روز تمام وقت صرف کرد و یک نقاشی فوق العاده کشید و آنرا در میدان شهر قرار داد و مقداری رنگ و قلمی در کنار آن قرار داد و از رهگذران خواهش کرد اگر هرجایی ایرادی می بینند یک علامت × بزنند و غروب که برگشت دید که تمامی تابلو علامت خورده است و بسیار ناراحت و افسرده به استاد خود مراجعه کرد و از وی گله مند شد و استاد شرح ماجرا را پرسید و او دقیقا بازگو کرد و استاد به او گفت آیا میتوانی عین همان نقاشی را برایم بکشی شاگرد نیز چنان کرد و استاد آن نقاشی را در همان میدان شهر قرار داد ولی این بار رنگ و قلم را قرار داد اما متنی که در کنار تابلو قرار داد این بود که : اگر جایی از نقاشی ایراد دارد با این رنگ و قلم اصلاح بفرمایید غروب برگشتند دیدند تابلو دست نخورده ماند.

 استاد به شاگرد گفت: تو همه چیز را آموخته ای. این راهم بدان که همه انسانها قدرت انتقاد دارند ولی جرات اصلاح نه...

 
هیچی مثل یک داستان خوب نمی تونه توجه ما رو جلب کنه و ما رو به فکر فرو ببره . چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
پنجشنبه ، 4 آذر 1395 ، 15:26

 هیچی مثل یک داستان خوب نمی تونه توجه ما رو جلب کنه و ما رو به فکر فرو ببره .


dastangooie.jpg - 86.02 Kb

قبل از اینکه تلویزیون و رادیو و حتی کتاب بوجود بیاید ٬ داستان گویی ، راهی برای سرگرمی و تعلیم بوده است .

داستانهای ذن حکایتهای کوتاه و عمیقی است که منشاء آنها مکتبی   به نام «ذِن - Zen» میباشد که تحت تاثیر آیین های  کهن چین و ژاپن در گذشته های دور شکل گرفته اند. و «ذن جامع»، به تازگی توسط استاد یحیایی ابداع شده است.

 

کتاب «داستانها حکمت‌آموز جامع (ذن جامع)» (جلد اول) (ذن در طریقت هنرهای رزمی جامع):

 شامل 114 داستان با موضوعات مختلف، که باتوجه به تفسیر هر داستان، برای اولین بار این علم در اختیار عموم مردم قرار گرفته است و قبل از این فقط در اختیار اساتید بزرگ ذن بوده است که سالها شاگردان و اساتید روی ذن و کوآن کار می کردند.

این کتاب یک کتاب عمومی بوده و با توجه به داستانی بودن آن با کمترین حوصله لازم میتوان آنرا مطالعه کرد. و هر شب مطالعه یک داستان آن 5 دقیقه بیشتر زمان نمی برد. در عوض سوالات بسیاری از شما را پاسخ داده و تجربیات اساتید بزرگ را به شما منتق خواهد کرد.

 

البته علاوه بر این تفاسیر نگاشته شده در کتاب، تفاسیر عمیقتری هم این داستانها دارد که شاگردان و خوانندگان با تفکر و تعمق و غرق شدن روی موضوع، معنی و مفهوم یا کاربرد آنرا در زندگی از دیدگاه ذن و عرفانی خواهند فهمید.

 

 
داستان ذن: بدخواهی و حسادت دیگران، مانع پیشرفت ما چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
پنجشنبه ، 4 آذر 1395 ، 14:27

 داستان ذن: بدخواهی و حسادت دیگران، مانع پیشرفت ما

 

- یک وقت هزارپایی بود که به خوبی می توانست با هزارتا پای خود برقصد. وقتی به رقص می پرداخت تمام جانوران جنگل از هر سو به گرد او جمع می شدند تا رقص او را تحسین کنند؛ همه، به استثنای یکی که ابداً رقص هزارپا را دوست نداشت: یک لاک پشت...

- خوب، لاک پشت حسود بوده است.

- از خود می پرسید چکار کند تا هزارپا دیگر به رقص نپردازد. کافی نبود که همه جا اعلام کند که رقص هزارپا را دوست ندارد. و از طرفی نمی توانست ادعا کند که بهتر از هزارپا می رقصد، چنین ادعایی خنده آور بود. بنابراین به طرح یک نقشه شیطانی پرداخت.

- خواهش می کنم زودتر بگو!

- یک نامه به هزارپا نوشت به این مضمون: آه، ای هزارپای بی نظیر! من یکی از تحسین کنندگان بی قید و شرط رقص شماهستم. و می خواهم ازشما بپرسم چگونه به این رقص می پردازید و چه روشی بکار می برید. آیا اول پای ۲۲۸ را بلند می کنید و بعد پای شماره ۵۹ را؟ یا رقص را ابتدا با بلند کردن پای شماره ۴۹۹ آغاز می کنید؟ بی صبرانه در انتظار پاسخ شما هستم. با احترام تمام، لاک پشت.

- خوب بعد!

- هزار پا پس از دریافت نامه در این اندیشه فرو رفت که بداند واقعا هنگام رقصیدن چه می کند؟ و کدام یک از پاهای خود را قبل از همه بلند می کند؟ و بعد از آن کدام پا را؟ به عقیده تو چه اتفاقی روی داد؟

 

- من گمان می کنم که هزار پا بعد از دریافت این نامه دیگر هرگز موفق به رقصیدن نشد.

 

- آری، ماجرا به همین ترتیب پایان یافت.

این مثال نشان می دهد که سخنان بیهوده دیگران که از روی بدخواهی و حسادت بیان میشود می توانند بر

نیروی تخیل ماغلبه کرده و مانع پیشرفت و بلندپروازی ما شوند .

(از این داستان، در کتاب ، «داستانها حکمت‌آموز جامع (ذن جامع)» (جلد اول)، استفاده نشده است).

 
داستانهای ذن، زبان رمزگونه و رازآلود اساتید ذن، برای انتقال تکنیکهای سری به شاگردان راستین: چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
پنجشنبه ، 4 آذر 1395 ، 14:14

 داستانهای ذن، زبان رمزگونه و رازآلود اساتید ذن، برای انتقال تکنیکهای سری به شاگردان راستین:

 

ذکر داستان و حکایات، از دیرباز در فرھنگ‌ھای گوناگون رایج بوده و امروزه نیز مشھود است. ھر چند که شاید کاربرد داستان در زمان‌ھای گذشته، به‌علت عدم امکان تحصیل برای قشر کثیری از جامعه، اھمیت بیشتری داشت، اما امروزه نیز داستان‌ھا و روایات، ھم‌چنان به‌عنوان عناصری آموزشی، کاربرد دارند. در این میان، داستان‌ھای ذن نیز کمک مفیدی ھستند برای جلب توجه جویندگان و نیز منابع پند‌آموزی برای رھروان ذن.

 

حفظ کردن این حکایات و یا انباشت کلکسیونیِ آن‌ھا، آن‌چنان کاری از پیش نخواھد برد. داستان‌ھای ذن، نیم‌نگاه است، یک گذر از مقابل دکان شیرینی فروشی و دیدن کلوچه‌ھا، و این تنھا کافی نیست، آن‌گونه که استاد ذن کیوگن گفت: «دیدن تصویر یک کلوچه، گرسنگی آدم را رفع نمی‌کند.» پس خواندن داستان و حکایت‌ھای ذن، به‌تنھایی کافی نیست و فقط گوشه‌ای از دنیای ذن است، دنیایی که ذاتا، ھیچ دنیایی نیست. باید روی داستانها تعمق کرد و در زندگی خود تعالیم و تجربیات گرانبهای اساتید را بکار بست و هر جا به مسئله ای برخورد کرد به یاد یکی از داستانهای ذن، یا سخنان حکمت آموز جامع (نهج الجامع)، یا احادیث ادمه اطهار (ع) بیفتد و مسیر و راه درست را تشخیص بدهد.

 

درک و آگاھی پیرامون تاریخ و فرھنگ شرق دور، کمک بسیار خوبی‌ست برای درک ھر چه بھتر مکتبی چون ذن که از تداخل دو مکتب و فرھنگ متفاوت زاده شد و پیشرفت‌ھای بسیاری داشت. در کنار این کسب دانش، اجرای روش عملی و تجربه‌ھای خود محور، ما را آماده‌ی آن می‌سازد تا به وادی ذن گام نھیم. داستان‌ھای ذن، گاه کوآنی را در بر دارند که می‌تواند کوآنی برای هر یک از ما باشد.

 

 

 
<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 بعدی > انتها >>

صفحه 9 از 9

جدیدترین به روز شده ها

 

قسمت شاخه های 16گانه علوم، سایت در صفحه اصلی هرروز یا هر چند روز یکبار به روز میشود.

دانلود فیلمتورق کتابها 1397.06.23 

   مقالات شاگردان 1397.06.12

پاسخ پرسشها   1397.06.07

  عکس نوشته آموزنده 1397.06.03

 خبرگزاری کتاب- کتاب آیین رزم جامع 1397.04.19

 خبرگزاری کتاب (ایبنا) - کتاب درمان جامع بیماریهای کلیه، مثانه، پروستات 1397.03.29

سخنان حکمت آموز جامع  1397.03.26

عکسهای استاد 1396.12.14

  خبر خبرگزاری قرآن: کتاب آنچه از امام موسی صدر آموختم 1396.11.16

خبر خبرگزاری کتاب درباره چاپ بصیرتهای نُه‌گانه 1396.10.05

فهرست جدید کتابهای نوشته شده از 18 تا 24. 1396.04.20

دو کتاب که پیش‌نیاز مطالعه تمام کتابها هستند، کدامند؟ ۱۳۹۴/۰۲/۲۰

«ئی‌چینگ»و اساتیدهنرهای‌رزمی (۱۳۹۳/۰۲/۱۰).

نشانی های ورودی سایت

www.mry14mn.com

www.mry14mn.net

www.mry14mn.ir

 

پیوندهای مرجع

  ماساز آقایان , قابل توجه بیماران ، درمانجویان، و ناتوانان حرکتی

وب‌سایت ماساژ جامع 

 

 شرکت  پرتو سیستم جامع

جدیدترین کتاب استاد

«بصیرت‌های نُه‌گانه: اسرار 9 کشف‌وشهود» و «آنچه از امام موسی صدر آموختم»، چاپ شد و

«ئی‌چینگ جامع» در مرحله مجوز.  بیشتر بدانید...

 

 ایسنتاگرام instagram  نشانی اینستاگرام استاد

  [email protected]_m.r.yahyaei

 

استیکر تلگرام - نهج الجامع - بخش دوم 1395.07.19 

استیکر تلگرام - نهج الجامع - بخش اول1395.07.19  

جدیدترین مقالات

 

مقاله خواص و دستور تهیه ماءالجُبن (آب پینر یا آب ماست)  (مقالات استاد). (1395/06/08).

توجه: خبر جدید موجودی کتابها

درحال‌حاضر یک‌عدد پوستر ماساژ درمانی، و ۱۲کتاب موجود است. برای خرید، به فروش کتاب مراجعه بفرمایید.

قانون کپی برداری: استفاده از مطالب این سایت، فقط با ذکر منبع (نام و نشانی سایت) مجاز است.

این سایت، علمی، کاملاً شخصی، مستقل، و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران بوده؛ و عاری از هرگونه «مطالب سیاسی، و یا غیر اخلاقی» می باشد. 

Copyright © 2019. استاد محمّدرضا یحیایی-علوم:روحی,ماوراءالطبيعه,متافيزيک,هنرهای رزمی,چی کنگ,يوگا,طب,عرفان,ذن,مدیتیشن,هیپنوتیزم- استاد محمد رضا یحیایی. Designed by yektaserver.net